vyprodáno

Slovo architekta

Renovace bytového domu v širším centru města Brna je jednou z mnoha akcí, které během posledních deseti let proměňují Židenice v atraktivní rezidenční čtvrť. Návrh zachovává prvky domu, které mají určitou historickou hodnotu, hlavně uliční fasádu, která je rozdělena dle pro místo typické parcelace a její štukové ornamenty ve štítu. Malé byty o standardních dispozicích jsou přístupné skrz venkovní zastřešené schodiště.

Byty v 1. a v 2. NP jsou maximálně propojeny s exteriérovým prostorem dvorku a plošných zelených teras. Dvorek a terasy mají pro bydlení velmi příjemné proporce, dávají domu skoro středomořský charakter. Díky odclonění pohledů z ostatních oken sousedů se stávají prodloužením obytného prostoru bytů. Část zelené terasy u schodiště je vyčleněna pro společné komunitní akce obyvatel domu.

Stavební materiály a barevnost povrchů jsou vybírány s důrazem na fyzickou i estetickou trvanlivost. Vápenná omítka, dřevo, kov jsou materiály, které umí dobře stárnout. Zelené střechy na terasách domu pomáhají udržovat příjemné tepelné klima v bytech pod nimi.

Bytový dům Šimice je mladé bydlení se středomořským charakterem v rychle rostoucí části centra Brna.

 

Ing. arch. Jan Kopecký, Stavební kancelář KMZ, s.r.o.